Skip to content Skip to right sidebar Skip to footer

Comuna cu rată de absorbție dublă față de Iași: 40 milioane de euro în 3 ani la Tomești

Transformarea comunei Tomești continuă, fiind suburbia cu cea mai spectaculoasă evoluție în ultimii 10 ani. Primăria a implementat zeci de proiecte care au completat investiții mai vechi sau a realizat altele complet noi.
Pentru următorii ani, lista de investiții cuprinde zeci de obiective și se bazează, în cea mai mare parte, pe fonduri europene. „Este foarte mare presiunea, angajații sunt tot timpul în priză. Pe de altă parte, ne-am obișnuit. Realizarea unor proiecte europene este acum o rutină”, spune primarul Ștefan Timofte.
La Tomești s-a ajuns în situația în care marea problemă este acum lipsa banilor necesari cofinanțărilor.

Ultima actualizare: 11:17 | 25.04.2024

Trimite o